Náboje BRENNEKE

Prehľad nábojov
Tabuľky
Kalibre

Zaujímavosti

Brenneke opäť na Slovensku !


       Pri vyslovení názvu Brenneke sa našej poľovnej verejnosti vybaví jednotná strela pre brokovnice určená na lov diviačej zveri. Málokto však vie, že Brenneke je významný  výrobca loveckých guľových nábojov, a málokto vie, že náboje sú dostupné opäť na Slovensku.

       Zakladateľom firmy bol, Wilhelm  Brenneke ( 1865-1951), ktorý v roku 1895 založil firmu a je vynálezcom viacerých kalibrov a držiteľom viacerých patentov.  Hneď po založení získal 2 patenty pre konštrukčné riešenie kombinovaných zbraní, 1897 pridal patent pre plášťovú strelu a v roku 1898 získal patent na jednotnú strelu pre brokovnice.

       V roku 1917-1927 pracoval na kalibroch 7x 64 a 7x65R, neskôr sa podpísal ako vynálezca pod kaliber 9,3 x 64. V roku 1935 úspešne zavŕšil práce na projektile TUG( Torpedo Universal Geschoss).

       Práve tento typ projektilu dal základ pre rozvoj ostatných dvojjadrových projektilov, ktoré sú kopírované viacerými svetovými firmami ,ale  kvalitou doteraz nepredbehli  strely TIG, TOG a TUG.

       Kopírovanie striel od Brenneke spôsobil vzburu na nemeckom trhu s nábojmi. Konkrétne sa jedná o výrobné pirátstvo. Nemecký výrobca munície Brenneke sa cíti byť podvedený švajčiarským zbrojárskym koncernom Ruag. Tvrdí, že Ruag napodobňuje jeho náboje. Ruag Ammotec predáva náboje pod obchodnou  značkou RWS. Teraz rozhodne súd. Koncern Ruag je v 100% vlastníctve štátu. V spore medzi Ruag a Brenecke nejde len o niekoľko nábojov, ale o ďalekosiahle výrobné pirátstvo.

       Ruag vyrába projektil firmy Brenecke v licencii od roku 1972 a platil aj licenčné poplatky. To sa však v súčasnosti nedeje napriek tomu, že firma Ruag projektily naďalej vyrába.

       Medzi poľovníkmi je názov Brenecke skutočnou visačkou kvality. Predstavuje kvalitu „ made in Germany“. V praxi to predstavuje hlavne bleskový prienik poľovnej munície do tela diviny, čo znamená zhasnutie zvieraťa bez zbytočného trápenia.

       Kuriózne na celom prípade je, že Ruag na jar 2006 vyhlásil v jednom z veľkých nemeckých poľovníckych časopisoch súťaž o nové meno pre projektily TUG a TIG. Zvíťazili názvy ID-Classic pre TIG a UNI-Classic pre TUG. V inzerátoch robí v súčasnosti Ruag reklamu sloganom: „Nové meno – rovnaký projektil“  a označuje ich visačkou kvality „ Quality made in Germany by RWS since 1972“, „Kvalita vyrobené v Nemecku od 1972“.

       TIG,TUG,TOG sú dvojjadrové projektily, vpredu s mäkším a vzadu s tvrdším olovom. Projektil má niklom plátovaný oceľový plášť. Oba projektily majú ostrý okraj a torpédovú zadnú časť, ktorá výrazne zlepšuje balistické vlastnosti. Vyznačujú sa dobrou deformáciou v tele diviny a malou stratou hmotnosti projektilu po zásahu.

       Ekonomický patria medzi stelivo najvyššej triedy.  Kompletný sortiment Brenneke dováža firma Brokovnice s.r.o. so sídlom v Trenčíne.
Sú určené pre  tých, ktorým stačí jedna rana...


Dr. Jaroslav Vidan
Oznam

15.09. Opakovacia guľovnica FRANCHI HORIZON ANNIVERSARIO

05.09. AKCIA
Franchi Horizon Anniversary
(Kaliber 308 winchester 30-06) + digitálne zariadenie PARD = 930€ + 729€ = pôvodne 1659€ a teraz 1399€!!!

04.09. prinášame vám zameriavač s nočným videním od firmy PARD

05.08. Pridaný cenník pre celú kolekciu nových Fabarm zbraní

29.07. Máme naskladnené nové FABARM zbrane!


Navštívte naše nové weby
www.ISSC.sk
www.fabarm.sk


Výhradný dovozca: Sabatti, RA Redolfi, Breda, Brenneke, Pretolani, Diotto, Mirage - Clever

Autorizovaný predajca: Blaser, Mauser, Steyr Mannlicher, Zeiss, Grand Power, Wolf Eyes, Steiner, Meopta, Docter, Garmin, Hillman

Spriateľené stránky
Zálesáctvo

Kontaktné údaje
+421 911 222 944
brokovnice@centrum.sk
M. R. Štefánika 62
91101 Trenčín, Slovensko
fb.com/brokovnice.sk